سرزمین نور (روز سوم)

نویسنده :حسین زارعی
تاریخ:شنبه 26 اسفند 1396-07:27 ب.ظ

به نام خدا

صبح روز چهارشنبه در منطقه هورالهویزه با صدای ضرب زورخانه ای مرشد ایرج (برای دنلود صدا کلیک کنید) بیدار شدیم و در کنار دوستان به ورزش صبحگاهی پرداختیم پس از ورزش به چادر ها بازگشتیم و صبحانه نان لواش و کره ، عسل را خوردیم و کم کم آماده خداحافطی از این منطقه زیبا اما با شرایط سخت زندگی شدیم ، مراسم بدرقه هم با یک مداحی زیبا از حاج صادق آهنگران (برای دانلود مداحی کلیک کنید) شروع شد بچه ها سربند عاشورا میمانیم را بر سر یکدیگر می بستند ، چند عکس یادگاری گرفتیم و سوار اتوبوس ها شدیم.

از بس کفش های بچه ها گلی شده بود راننده اتوبوس اجازه نداد با کفش وارد اتوبوس بشیم ، کفش ها را هنگام سوار شدن اتوبوس داخل کیسه و پا برهنه سوار می شدیم بالاخره از هور دور ، دورتر شدییم تا به یادمان شهدای دانشجو یا یادمان شهدای هویزه برسیم داخل اتوبوس حاج آقا رحیم به شهید علی حاتمی اشاره کرد که حاجت ازدواج خیلی ها را حل کرده و پس از پیاده شدن ، حاج آقا مهدی نیز به این موضوع اشاره کرد پس از گرفتن وضو وارد یادمان شدیم ، پس از زیارت قبور شهدا ، منتظر شدیم تا راوی صحبت هایی را درباره این یادمان و شهدای این یادمان به خصوص شهید شاخص یادمان هویزه شهید حسین علم الهدی انجام دهد ، صحبت های راوی شروع شد بحث اصلی این جمله بود که ما می توانیم و به توانایی و کارهای مهمی که شهید علم الهدی در طول دوران دفاع مقدس انجام داد اشاره کرد اینکه همه اعراب منطقه جنوب را جمع میکنه تا با امام بیعت کنند و از فتنه ها جلوگیری کند و انس با نهج البلاغه اشاره کرد که تمام کارهای شهید استوار است با کلام حضرت علی (ع) . سپاه هویزه به‌فرماندهی حسین علم‌الهدی از 300 نیروی رزمی و مردمی تشکیل شده بود که بین آنان 60 نفر از دانشجویان پیرو خط امام که بیشتر آنها در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در 13 آبان سال 1358 شرکت کرده بودند و 200 نفر از پاسداران و جوانان عرب شهر هویزه و 40 نفر از جوانان مساجد اهواز حضور داشتند. در همان زمان ارتش عملیات نصر را برای آزادسازی مناطق جنوب اهواز در 15 دی 1359 شروع کرد. چون  عملیات در محدوده جغرافیایی هویزه و دشت جفیر بود حسین علم‌الهدی مسئولیتی ویژه، برتر و انجام عملیات داشت.در این روز نیروهای خودی حدود 30 کیلومتر پیشروی کردند. مرحله دوم عملیات روز بعد 16 دی‌ماه آغاز شد و نیروهای زرهی و پیاده به‌سوی پادگان حمید و منطقه جفیر پیشروی کردند. شدیدترین نبرد تانکها بین لشکر 16 زرهی ایران و لشکر 9 زرهی عراق درگرفت که تا ساعت 4 بعد از ظهر ادامه یافت و تانکهای خودی به‌ناچار عقب نشستند.در این هنگام نیروهای تحت امر حسین علم‌الهدی حدود 1500 متر جلوتر از تانکها می‌جنگیدند و از دستور عقب‌نشینی بی‌خبر بودند.

  آنها به محاصره تانکهای دشمن درآمدند، مردانه جنگیدند و جز تعدادی که توانستند به عقب برگردند باقی شهید شدند. در این عملیات حدود 140 تن  از نیروهای خودی و دانشجویان پیرو خط امام از جمله حسین علم‌الهدی به شهادت رسیدند.

لیستی از شهدایی که در یادمان شهدای هویزه به خاک سپرده شدند :
شهید حسین علم االهدی
شهید مرتضی کاوند 
شهید مجید یوسفیان
 
شهید امین سلطانی
شهید محمد دلجو
شهید حسین زارعی
شهید بهروز نوروزی
شهید محمد ابراهیم سمندالدوله
شهید محمدشمخانی
شهید امیر رفیعی
شهید خلیل بهایری
شهید عبدالمحمد چهار محالی
شهید بهروز پور هاشمی
شهید حسین خمیسی
شهید محمد رضاملایی زمانی
شهید محمد حسن رضا زاده 
شهید علی اشرف ظاهری
شهید حسن فلاح نژاد
شهید سعید جلالی پور
شهید محمد علی عسکری
شهید جمال دهشور
شهید محمد رضا شمسی زاده 
شهید علیرضا رکاب ساز
شهید محمد رضا شیخ الاسلام 
شهید اسماعیل حاج کوهمدانی
شهید حسن امینی
شهید محمد بهاءالدین
شهید رمضانعلی آقایی
شهید سلیمان تیتئی
شهید عباسعلی حبیبی 
شهید شهید قدوسی
شهید مصطفی مختاری
شهید شهید گمنام
شهید محمد فاضل 
شهید عباس افشاری
شهید مجید کریمی ثانی
شهید رضا مستجابی کرمانشاهی
شهید مجید مهدوی
شهید قدیر قدرتی
شهید حسن فتاحی
شهید محمود خالح زاده
شهید حسین خوشنویسان 
شهید امیر حسین جعفری
شهید محمود فروزش 
شهید محمد جعفر روزبهانی
شهید شیال بوغنیمه
شهید محمود قاسمی
شهید علی اصغر فرهمند فر
شهید مهدی پروانه
شهید محمد حسین رحیمی
شهید سید محمد علی حکیم 
شهید حمید شاهید
شهید سید مهدی جعفری
شهید محمد اسماعیل اعتضادی
شهید علی اکبر سیفی ابدی
شهید محمد جواد زاهدیان 
شهید محسن غدیریان
شهید امیر احتشام زاده 
شهید اکبر حاجی مهدی
شهید اصغر پهلوان نژاد
شهید صادق فروشانی
شهید علی حاتمی
شهید فرخ سلحشور
شهید محمد صادق فروشانی
شهید غفار درویشی

پس از صحبت های راوی به اذان ظهر نزدیک شدیم در کنار شهدا نماز ظهر و عصر را خواندیم و سر سفره شهدای هویزه نیز ناهار(لوبیا چشم بلبلی ، دوغ و ماست) را خوردیم ، سوار اتوبوس ها شدیم تا به یادمان عشق یادمان علقمه (شهدای غواص) برویم ، حضور رزمندگان در این منطقه با کمترین امکانات در سنگر، از خودگذشتگی و ایثار شهدا و جانبازان را می توان به خوبی تصور کرد که چه اتفاقاتی در این منطقه رخ داده است.

عملیات کربلای 4، سوم دیماه سال 1365 با رمز 'یا محمد رسول الله (ص)' راس ساعت 10 شب آغاز شد و در این عملیات رزمندگان غواص از شهرهای مختلف شمال، جنوب، شرق و غرب کشور شرکت داشتند.

آب اروند به ظاهر آرام بود اما در دل بسیار خروشان و سرد بود و حالت گردایی داشت، ولی رزمندگان غواص که آموزش های لازم را در نقاط مختلف دیده بودند و همه در خرمشهر مستقرشدند و هر روز تمرین می کردند.

مسئول یادمان شهدای علقمه با بیان اینکه یکی از محل های اجرای عملیات کربلای 4 در این محل یادمان انجام شده، گفت:در عملیات کربلای 4 تمامی نیروهای نظام جمهوری اسلامی اعم از سپاه و ارتش و بسیج گردهم آمدند که عملیات سرنوشست ساز انجام دهند.

مسئول یادمان شهدای علقمه بیشترین استعدادهای جمع آوری شده برای اجرای عملیات کربلای 4 را 300 گردان رزم عنوان کرد و گفت:گردان های رزم در قالب یگان های مختلف لشکری بیش از 23 یگان رزم درگیر این عملیات تحت امر قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء در چهار قرارگاه فرعی از شمال قرارگاه نجف، قرارگاه کربلا، قرارگاه قدس و قرارگاه نور که جنوبی ترین قرار گاه بود، منطقه عملیات سازماندهی شدند.

شلمچه ، ابوالخطیب، ام الرصاص، جزیره قطعه و سهیل و محاصره شبه جزیره فاو که روبروی منطقه علقمه در خاک عراق از اهداف عملیات تعریف شد.

مسئول یادمان شهدای علقمه در ادامه سخنانش گفت:شبه جزیره فاو که در عملیات والفجر 8 سال 64 تصرف شده، هنوز پشتیبانی عراق از جاده بهار و جاده بصره  فاو انجام می شد اگر این پشتیبانی از جبهه فاو از بین می رفت، عملا محاصره تکمیل می شد.

بصره در جنگ تحمیلی گلوگاه عراق محسوب می شد و در قالب عملیات سنگین جمهوری اسلامی در منطقه شلمچه، جرف انجام شده و تدبیر درست فرماندهان نظامی ما این بود که اگر جنوب عراق را بگیریم عراق تحت فشار زیاد یا تمکین می کند و به خواسته های جمهوری اسلامی عمل کرده و یا شکست می خورد به همین خاطر عملیات کربلای 4 طراحی شد.

تعداد زیادی از یگان ها در قالب گردان های غواص با بیش از سه هزار غواص در این عملیات به کار گرفته شد.

یکی از ویژگی های این عملیات شناسایی سخت آن بود و غواصان باید زمان بندی بسیار دقیقی داشته باشند، زیر آب اروندرود به دلیل جزر و مد، مرتب تغییر جهت می داد و به سختی حرکت در آب را افزایش می داد و از سوی دیگر غواصان به دلیل حمل سلاح های سنگین نمی توانستند در عمق آب حرکت کنند و باید 20 تا 30 سانتیمتر زیر آب بدون کپسول اکسیژن حرکت می کردند.

وی در ادامه گفت:به دلیل سرعت زیاد آب طناب هایی پیش بینی شده بود که هرکدام از نیروها یک گره از طناب را می گرفت تا ستون از یکدیگر جدا نشود سپس همگی با هم پا می زدند و در یک ستون به دنبال هم پیش می رفتند، تا به مرحله رسیدن به موانع سیم خاردارهای خورشیدی، حلقوی، فرشی، نیزارها و باتلاق های عراق عملیات دشواری بود.

در حالت عادی بدون ترس از درگیری عبور از این موانع غیرممکن بود چه برسد به اینکه دشمن در رو برو آتش شدید و احتمال زیاد لو رفتن عملیات، هوشیاری کامل دشمن و نامهربانی جغرافیا دشواری های زیادی را برای رزمندگان پیش آورد.

مسئول یادمان شهدای شلمچه اظهار داشت:تنها جان پناه غواصان آب و لباس اسفنجی غواصی بود که با این وضع غواصان عبور کردند و در آن سوی مرز خط را شکستند و سرپل (قطعه زمینی دشمن) تصرف می شود.

سرهنگ سرور گفت:در موج اول عبور غواصان عده ای از این غواصان بعضا نرسیدن و در وسط آب اروند شهید شدند و استعداد مناسب برای اجرا و ادامه عملیات نداشتند.

وی ادامه داد: هر حرکت پدافندی، پدافند کننده نقاطی از دشمن در نظر می گیرد که احتمال تحرک دارد و آن را با آتش پشتیبانی ثبتی می گیرد و اگر اراده کرد آن نقطه را می زند قالب نیروهای موج دوم که عبور قایق ها هستند، زیر آتش دشمن قرار گرفتند و بسیاری از یگان ها امکان تحرک برای آنها ایجاد نشد و تنها، نیروهای غواص رفتند و آن هم با استعداد خیلی محدود که قالب آنها مجروج، شهید و یا اسیر شدند و خیلی از یگان ها به علت جزر و مد آب به جایی که برنامه عملیات طراحی شده بود، خارج شدند.

مسئول یادمان شهدای علقمه گفت:بیشتر افرادی که به آن سمت رسیدند و اعزام قایق امکانپذیر نبود، بسیاری اسیر شدند و یا مفقود و با موج اروند آسمانی شدند و به خیل شهدا پیوستند.

*** عملیات کربلای 4 از عملیات های ناموفق بود

مسئول یادمان شهدای علقمه گفت:عملیات کربلای 4 در زمره عملیات ناموفق محسوب شد، چون عملیات وقتی موفق است که به اهداف یا قسمتی از اهداف برسد و اهداف عملیات کربلای 4 که تصرف جاده بهار و جاده فاو  بصره، و محاصره شبه جزیره فاو بود، محقق نشد.

مسئول یادمان شهدای علقمه در ادامه سخنانش با بیان اینکه عملیات کربلای 4 به واسطه نتایج حاصله کمتر به آن توجه شده و این اجحافی در حق شهدای غواص عملیات کربلای 4 است، گفت:بیشتر شهدای عملیات کربلای 4 غواص بودند و غواصان موج اول عملیات بودند که یکی از محورهای عملیات همین منطقه یادمان بود که به نام علقمه نامگذاری شده است.

پس از زیارت از این یادمان که حال و هوای بچه ها را به شدت عوض کرد راهی سرزمین نور ، شلمچه شدیم تا شب را با روایتگری زیبای حاج حسین یکتا و در کنار شهدای عملیات کربلای 5  بگذرانیم .

 شلمچه در شمال غربی شهر خرم‌شهر قرار گرفته و میان خرم‌شهر و شلمچه شهر تازه‌ای به نام مقاومت و روستایی به نام پل نو قرار گرفته‌است. شلمچه از شمال به حسینیه از جنوب به اروندرود، از سوی شرق به خرم‌شهر و از سوی غرب به خط مرزی ایران  عراق محدود می‌شود. منطقه‌ای در آن سوی مرز در خاک عراق نیز نام شلمچه بر خود دارد. شلمچه یکی از چند محور تاختن ارتش عراق به ایران بود. ارتش عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با گذر از این منطقه به سوی خرمشهر تاخت. عراقی‌ها در این منطقه که از دید راهبردی برایشان مهم بود استحکامات جنگی بسیاری را فراهم نموده بودند. پس از عملیات بیت‌المقدس که به بازپس‌گیری خرمشهر توسط رزمندگان ایران انجامید این منطقه همچنان در دست ارتش عراق بود.

سرانجام در عملیات کربلای ۵ در دی ۱۳۶۵ شلمچه به دست نیروهای ایرانی افتاد. این منطقه مجدداً در ۸ صبح ۴ خرداد سال ۱۳۶۷ پس از حدود ۸ ساعت نبرد میان نیروهای دو طرف درگیر به دست ارتش عراق افتاد. بنابر گفته محسن رضایی، علی رغم اطلاع نیروهای ایرانی از حمله، اراده لازم برای مقابله با نیروهای عراق و حفظ شلمچه وجود نداشت.

پس از این توضیحات مختصر در مورد شلمچه ، شما عزیزان را  به گوش دادن به پادکست بله برون ، حاج حسین یکتا دعوت میکنم (برای دانلود پادکست بله برون کلیک کنید) پس از این حال و هوا که حاج حسین یکتا به گرمی اجرا کرد سوار اتوبوس ها در حالیکه دل کندن از شلمچه سخت بود ، وارد اردوگاه شهید باکری شدیم پس از رسیدن به اردوگاه بچه ها به شدت خسته بودن به حمام رفتن وشام هم خوراک مرغ خوردیم ، پس از شام مراسم اختتامیه برگزار شد با اینکه یک روز از اردو مانده بود و از همه بچه هایی که در این اردو زحمت کشیدن تشکر وقدر دانی شد .نوع مطلب : یادداشتها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
logo-samandehi تایید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic